W dniu 16 grudnia 2011 r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Brzozowie odbyło się spotkanie, którego celem była promocja oraz podsumowanie realizacji projektu systemowego „Czas na aktywność w Gminie Brzozów”współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Poddziałania 7.1.1, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
W spotkaniu zorganizowanym przez zespół projektowy oraz Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzozowie udział wzięli Beneficjenci Ostateczni projektu a także zaproszeni goście: Pani Beata Bodzioch-Kaznowska – sekretarz gminy Brzozów, Pan Jacek Szklarz – zastępca skarbnika gminy Brzozów oraz pracownicy MOPS. Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej powitał zgromadzonych gości a następnie koordynator projektu przedstawił przebieg działań, które zostały zrealizowane.
Projekt systemowy prowadzony w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2011 r. skierowany był do mieszkańców Gminy Brzozów, będących w wieku aktywności zawodowej i zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Brzozowie oraz korzystających z pomocy społecznej, oferowanej przez tutejszy Ośrodek.
W projekcie uczestniczyły 43 osoby, w tym 26 kobiet oraz 17 mężczyzn. Dla każdej z osób przewidziane zostały trzy rodzaje wsparcia tzw. instrumenty aktywnej integracji, wśród których znalazły się:
- Trening kompetencji i umiejętności społecznych – szkolenie zostało zrealizowane w maju 2011 r. dla 43 osób w wymiarze 60 godzin dydaktycznych.
- Kurs Kucharza z podstawami języka obcego – który zrealizowany został w sierpniu br. w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Wsi. Udział w nim wzięły 23 kobiety, które zapoznały się z tajnikami sztuki kulinarnej oraz poznały podstawowe zwroty w języku angielskim, co stanowiło urozmaicenie całego szkolenia.
- Kurs Gospodarka magazynowa z umiejętnością obsługi wózków jezdniowych w tym zasilanych gazem – przeprowadzony dla 5 uczestników przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Brzozowie. Szkolenie odbywało się w okresie od 19 września do 20 października i objęło łącznie 107 godzin zajęć, z czego 15 godzin praktycznej nauki jazdy wózkiem widłowym.
- Kurs Operatora koparko-ładowarki kl. III, w którym udział wzięło 8 mężczyzn – uczestników projektu. Kurs został zrealizowany w okresie od 22 września do 19 listopada 2011 r. w wymiarze 208 godzin przez Ośrodek Szkolenia Zawodowego w Rzeszowie i zakończył się egzaminem państwowym zdanym przed komisją powołaną przez Dyrektora Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.
- Spotkania grupy wsparcia, w których udział wzięło 5 uczestników (w tym 3 kobiety i 2 mężczyzn). Łącznie zrealizowano 4 spotkania, które odbywały się cyklicznie – co miesiąc. Grupa wsparcia trwała 20 godzin dydaktycznych.
- Trening pracy – Kurs odbył się w listopadzie br. i trwał łącznie 24 godziny dydaktyczne (tj. 3 dni). Wzięli w nim udział wszyscy uczestnicy.
Podczas trwania projektu uczestnicy mieli zapewnione:
- Bezpłatne wyżywienie podczas kursów i szkoleń,
- Materiały szkoleniowe oraz promocyjne (teczki, notatniki, długopisy),
- Pomoc finansową ze strony tutejszego Ośrodka,
- Bezpłatne badania medycyny pracy oraz badania sanitarno-epidemiologiczne w przypadku udziału w kursach zawodowych,
- Zwrot kosztów dojazdu na zajęcia i badania.
Udział w projekcie był całkowicie bezpłatny.
Celem działań zaproponowanych uczestnikom projektu było zwiększenie ich aktywności społecznej, poprzez wzmocnienie posiadanych lub nabycie nowych umiejętności interpersonalnych, ułatwiających udział w życiu społeczności lokalnej oraz prawidłowe wywiązywanie się z pełnionych w społeczeństwie ról. Zakładano, iż udział w szkoleniach oraz kursach zawodowych pozwoli również na uzyskanie przydatnych kwalifikacji, co doprowadzi do zwiększenia aktywności zawodowej Beneficjentów Ostatecznych i pozwoli im na łatwiejsze funkcjonowanie na rynku pracy.
Założono, iż uczestnicy projektu zostaną także wyposażeni w umiejętność samodzielnego planowania oraz skutecznej realizacji celów życiowych, uzyskają zdolność odpowiedniego reagowania w różnych sytuacjach, sprawnego radzenia sobie z problemami zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym oraz lepszego przystosowywania się do zmian życiowych.
Celem zajęć grupowych było także zdobycie wiedzy na temat metod aktywnego poszukiwania pracy, pisania cv, podania o pracę oraz przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych, dzięki czemu Beneficjenci Ostateczni uzyskają większą pewność i swobodę w kontaktach z potencjalnymi pracodawcami oraz sprawność w poruszaniu się na rynku pracy.
W anonimowych ankietach wypełnionych po zakończeniu każdego szkolenia uczestnicy pozytywnie ocenili zarówno poziom merytoryczny zajęć jak i przygotowanie techniczne. Zakładane w projekcie cele oraz rezultaty zostały osiągnięte, wszyscy uczestnicy pozytywnie zakończyli udział w projekcie.
Działania podejmowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzozowie w kierunku przywrócenia aktywności zawodowej umożliwiającej powrót na rynek pracy osobom bezrobotnym, przynoszą wymierne i oczekiwane rezultaty.
Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze przy smacznym poczęstunku. Beneficjenci Ostateczni z zadowoleniem wypowiadali się o uczestnictwie oraz zdobytych podczas szkoleń umiejętnościach.
Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzozowie wraz z zespołem projektowym wyrażają podziękowania uczestnikom projektu za wzięcie w nim udziału oraz życzą powodzenia w poszukiwaniu zatrudnienia oraz sukcesów w życiu osobistym i zawodowym. Składamy również podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tegorocznego projektu.